دربارۀ « مجموعه یوسف پیامبر(ع)» - بخش اول

دربارۀ « مجموعه یوسف پیامبر(ع)»- بخش اول:

 

متن زیر از وبلاگ اختصاصی فرج اله سلحشور (نویسنده و کارگردان) گرفته شده است:

بسمه تعالی

طرح اولیه ی مجموعه یوسف پیامبر(ع) در دوازدهم فروردین 76 نوشته شده و در همان سال هم خلاصه ی 28 قسمتی سریال در 28 صفحه تقدیم شبکه ی دو شد که مسکوت ماند . در سال 78 به دعوت آقای لاریجانی بنده قرارداد نگارش این سریال را با سیما فیلم بستم و از اول 79 تحقیق و نگارش آن به طور جدی آغاز شد. ابتدا با آقای منصور براهیمی استاد مسلم ادبیات نمایشی به عنوان مشاور مذاکره کردم که ایشان پذیرفتند و یک گروه تحقیق متشکل از آقایان ناصر غریب شاه ، آقای دکتر محمد قاسمی ، آقای علی داروور مترجم و محقق و حاج آقا محمد لنکرانی را دعوت به کار کردیم و هم زمان طرح اولیه مورد نقد و نظر و بازنگری قرار گرفت و سعی در دراماتیزه کردن و ایجاد جذابیت های نمایشی بدون دخل و تصرف در آیات و روایات و تاریخ صورت گرفت. خلاصه ی هر قسمتی که نوشته می شد یک روز در میان در هفته سه روز در حضور مشاور هنری آقای براهیمی و مشاوران مذهبی خوانده می شد وهم از نظر هنری مورد نقد و بررسی قرار می گرفت هم از نظر تطبیق با تفسیر و روایات.

لیست اسامی گروه تحقیق و نگارش :

نویسنده : فرج ا... سلحشور

مشاور ادبیات نمایشی: منصور براهیمی

مشاوران مذهبی : دکتر محمد قاسمی ، دکتر مهدی غفاری ، آقای لنکرانی

گروه تحقیق : مصطفی غریب شاه و علی داروور

گروه نقد و بررسی: قربان محمد پور ، اسرافیل علمداری ، علیرضا اسحاقی ، عباس طهماسبی ، غلامحسین دریانورد.

سریال یوسف پیامبر (ع) فاقد تحقیقات کافی است؟!!

گروه تحقیق تمامی تفاسیر شیعه را که به زبان فارسی بود استخراج و صحافی کردند و در اختیار نویسنده قرار دادند. تفاسیری از شیعه که به زبان عربی بود ترجمه شد و آنها هم به مجموعه ی تحقیقات اضافه شد . کتب روائی گوناگون و تاریخ و قصص الانبیاء به تعداد زیاد که لیست آنها در ذیل آمده تهیه و در دسترس نویسنده قرار گرفت. یکی از منابع تحقیق ما متون خارجی و اسطوره های مشابه داستان حضرت یوسف (ع) د ر ملل گوناگون بود که نزدیک به چهارصد صفحه ترجمه ی عربی و انگلیسی از اینترنت ترجمه شد.

مقطع تاریخی زندگی آمن هو تپ سوم و چهارم و سلسله تات موزیس ها از کتابخانه های مصر (الاظهر) و لور پاریس بررسی و ترجمه شد. کتابهای زیادی از آثار باستانی مصر و تصاویر و مطالب تاریخی تهیه و ترجمه شد.

1

( سلسله تات موزیس ها مقطعی از تاریخ مصر است که حضرت یوسف(ع) در زمان چهارمین پادشاه از آن سلسله در زمان آمن هو تپ چهارم (آخناتون) به صدارت مصر رسید.) این مقطع کاملاً بررسی و اوضاع آن زمان از ابعاد گوناگون فرهنگی ، نظامی ، سیاسی ، اقتصادی ، کشاورزی و سلسله مراتب حکومتی و مسائل دربار مصر و مومیایی گری و غیره بررسی و علت وجودی واقعه ی یوسف (ع) در آن مقطع بررسی شد. یعنی باید نیاز علت حضور حضرت یوسف(ع) در مصر و مسائل و مشکلات موجود در مصر بررسی می شد تا علت بسیاری از مسائل و حواد ث روشن می گردید .

2

.مجموعه ی تحقیقات حضرت یوسف(ع) هشت هزار صفحه مطلب فشرده :

- تحقیق و تفسیر سوره ی حضرت یوسف(ع) ازتمامی تفاسیر شیعه.

-تحقیق داستان یوسف و یعقوب (ع) از تمام قصص ها ، تاریخ های انبیاء و داستانهای پیامبری

-تحقیق داستان یوسف و یعقوب (ع) از تاریخ های طبری یعقوبی ، بیهقی. کامل این اثر : ناسخ التواریخ بلعمی ، تاریخ تمدن

-تمامی روایات مربوط به حضرت یوسف(ع) از معصومین که در بهارالانوار آمده(در دوجلد)

-تمامی رومانهای مربوط به داستان حضرت یوسف(ع)

-دهها جلد تفسیر اهل تسنن و تفاسیر فرعی و مهم و کتب عهد عتیق و جدید

تحقیقات مذکور مدون و صحافی شده تحویل سیما فیلم شد و به اقرار مسئولین سیما فیلم تاکنون در مورد هیچ سریالی در این حد گسترده تحقیقات نشده و اینهمه مرتب و صحافی شده تحویل سیما فیلم نداده اند.

بسیاری نا آگاهانه از عدم تحقیقات کافی در سریال حضرت یوسف(ع) گله مند هستند. و بعضی هم آگاهانه سعی می کنند این تحقیقات گسترده را که در تاریخ تلویزیون بی سابقه بوده زیر سؤال ببرند. خداوند ناآگاهان به زحمات مذکور را آگاه و متصرفان را اصلاح کند. انشاءا...

 

مصطفی زمانی در نقش یوسف پیامبر (ع)

ادامه دارد...

منبع: http://fsalahshur.blogfa.com

/ 0 نظر / 79 بازدید