معرفی کتاب «ئی چینگ» ؛ معتبرترین کتاب پیش بینی تاریخ جهان

معرفی کتاب: ئی چینگ

معرفی معتبرترین کتاب پیش بینی تاریخ جهان

 

و گر باور نمی داری رو از صورتگر چین پرس (حافظ)

ئی چینگ به معنای "کتاب تغییرات" یا  "نوشتار دگرگونی ها"  که گفته می شود کهن ترین نوشته روی زمین باشد به فوهسی پادشاه اسطوره ای چین باستان نسبت داده می شود. فرزانگان بزرگ چینی مانند لائوتسه، کنفوسیوس و دیگران از آن تاثیر پذیرفته و آن را ارج و تفسیر نموده اند. ئی چینگ وابسته به نشانه هایی است که طبیعت و عوالم ناپیدا بر انسان نمایان می دارند. ین و یانگ در اندیشه تائو تجلی می یابد و انسان هر زمان می تواند با ایجاد شرایط کسب این نشانه های طبیعی، از طبیعت آنچه نمی داند را باز آموزد. این کتاب توسط یونگ از بزرگترین روانشناسان غربی به باختر زمین معرفی شد و همچنان موضوع تحقیق فلسفی بسیاری از رسائل علمی است. اما دانشمندان و ریاضی دانان همچنان نتوانسته اند رمز و راز جدول شصت و چهار خطی آن را بگشایند. کتابی که برای چندین دهه در چین مائو ممنوع بود امروز در تمام جهان بعنوان واقعیتی انکار ناپذیر گسترش یافته است. ولی تعداد بسیار معدودی از زبان واسطه انگلیسی به زبان فارسی برگردانده شده است.
برای این نویسنده که قریب دو دهه خود را وقف علم تجربی و خردگرایی باختر زمین کرده بود روزی که باید به فراطبیعت می رسید فرا رسید. فراطبیعت و عوالم مینوی و روحانی نه نمایش ها، بلکه نوعی شهود و استدراکات نامعمول. پنج سال پیش و جذبه های فوق العاده به این عوالم. در گذشته بسیاری از الهاماتی از حوادث اعم از رخدادهای بزرگ منطقه ای و حتی روزانه، این راقم را متاثر خود خواهد کرد ولی بی تردید  "مانیتیسم از راه دور"  از مکتب ژوگوی فرانسوی و "اکتشاف ئی چینگ" از مکتب کنفوسیوسی مشرق عمیق ترین اثر را گذاشته است. تاثیرات شخصی مانیتیسم برای این نویسنده کاملا نسبیت گرا که همه چیز را قبول دارد اما بسختی بدانها ایمان می آورد راهی را برای باور واقعی گشود. فلسفه ناگشوده ئی چینگ هم اعجازی جهان بینی است. روزی فلسفه های زیادی می خوانیم تا باور کنیم و امروز باور کرده ایم و فلسفه می سازیم. غرب نیم قرن است که کاوش فراطبیعی را آغازیده است و ما همچنان در بند حرفهای بی فایده مانده ایم.
مشرق زمین و تمدنهای باستانی همچنان حل ناشدنی باقی مانده اند. مردان بزرگ همواره جسارت گفتن "هنوز نمی دانم" را دارند. شهود و مکاشفه شرقی را بدور از اسارت هایی فعلی، تجربه کنیم. و باور کنیم که حتی پیش گویی هم معجزه نیست. حقیقت ماندگارترین هستومند جهان است..
از تمدن باستان ایران زمین که هزاران سال با تمدن چین و هند باستان به پیش رفت امروزه چیزی جز تاریخ پادشاه بر گرفته از سنگ نوشته ها و تواریخ یونانی و مصری چیزی باقی نمانده است. کتابسوزی ها و نفی هویت های ملی، از اشراق و عوالم ماوراء که افلاطون را سالها مجذوب خود کرده بود چیزی باقی نگذاشت. نجات از طریق اشراقیون و سهروردی نیز تنها به ملاحظات تکفیر گریزانه جهان فلسفه تحت سیطره غزالی و مستشرعین محدود گردید. برای کشف دوباره دنیای گمشده تمدن خود به گنجینه همتایان چینی، تبتی و از همه مهمتر هم تباران هندی نیاز داریم. نیازی که وابستگی سامی ما را هر چه کمتر می سازد و افق دید را بسوی گذشته خود و عوالم بی نهایت همنوعانمان می گشاید.
بنابر سالها تجربه شخصی تاکنون، کتاب ئی چینگ وابسته به ادراک نشانه هایی است که نتایج حاصله را اگر در کشف تفال حافظ 25 درصد فرض کنیم در سه رده دسترسی و مکاشفه آن به ترتیب نود، نود و نه، و صد خواهد بود. پاسخهای غیرقابل انکار عمدتا به نشانه هایی از طبیعت که انسان دخالتی در ایجاد آنها ندارد برمی گردد: هر گونه همبودی های تصویری، صوتی، و گرمایی و عددی و غیره که فرزانه چینی سائو یونگ این دانش را به کمال رسانید. با اینحال مکاشفات با درصدهای کمتری از ئی چینگ همچنان که در یاری از حافظ به تحقق می پیوندد رخ می دهند. اما در گستره زمانی، تجربه شخصی تا آینده نگری سه ساله را به عینه مشاهده نموده است. در هر حال تحقق ئی چینگ مانند مکاشفاتی از حافظ و مولانا یک باور است. یکی از مزایای  ئی چینگ ، علم پیش بینی اقتصادی است.

 

http://www.w3-imeta.mihanblog.com      : منبع 

/ 16 نظر / 260 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ایلیار ورمزیارلو

با عرض سلام دوست عزیز، حدود 3 ماه هست که 3 یا 4 تا از وبلاگ های شما در وبلاگ علوم متافیزیک بابک بقایی لینک شده است. ولی هنوز با گذشت چندین ماه شما اقدام به لینک وبلاگ ایشان نکرده اید. چند هفته ای است که بنده مدیر موقتی وبلاگ آقای بقایی هستم و به شما تذکر داده و 2 هفته وقت میدم تا نسبت به لینک نمودن وبلاگ ایشان در تمامی وبلاگ هایی که شما را لینک کرده اند نمایید. در غیر اینصورت شما را از لینک وبلاگ حذف خواهم کرد.

اشراق

سلام دوست عزيز کسی چه ميداند.... وبلاگم رو آپ کردم منتظر حضورتان هستم

امير

اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ ******* لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ ******* اللّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُواْ يُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّوُرِ وَالَّذِينَ كَفَرُواْ أَوْلِيَآؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ أُوْلَـئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ*

امير

باتوجه به اینکه یکی از بزرگترین دانشگاههای امریکا برای تدریس کامل، صحیح و عملی یوگا و علوم متافیزیک با توجه به جستجویی که در پهنه گیتی انجام داده بودند و بهترین گزینه را استاد یحیایی یافته بودند با انتشاراتی که کتب استاد را چاپ کرده اند تماس گرفته بودند و درخواست حضور و تدریس استاد اعظم یوگا در جهان را کرده بودند، با توجه به اطلاعات قبلی بنده استاد در دانشگاهها و کانونها تدریس نمی کنند.

اسم اعظم خدا

بسم الله ، اسم اعظم خدا. شخصي خدمت يکي ازعلماي بزرگ آمد و از اسم اعظم خدا سؤال کرد. چند مدتي نگذشته بود که عالم بزرگوار در يک شب بسيار سرد آن مرد را صدا زد و فرمود: همين‌ الآن به فلان نقطه از بيابان کنار شهر برو، درآنجا چاهي وجود دارد، از آن چاه مقدار آب بياور. اين بنده خدا به راه افتاد و خود را به آن چاه رسانيد ومقدار‌ي آب برداشت و برگشت. در مسير بازگشت، ناگهان شيردرّنده‌اي مقابلش ظاهر شد و او دست و پاي خود را گم کرد ونگران ومضطرب با صداي بلند گفت: ? بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحيم ?، « يا الله » و بر زمين افتاد وغش کرد. وقتي به هوش آمد، ديد از آن شيرخبر‌ي نيست. خود را به منزل آن عالم بزرگوار و اهل معني رسانيد. آن عالم از او پرسيد: « چرا اينقدر دير کردي؟» و آن مرد جريان را برايش تعريف کرد. عالم فرمود: همين کلمه‌‌اي را که گفتي، خودش اسم اعظم خدا بود. بايد شرايطش فراهم گردد تا به هدف اجابت برسد. در آن لحظه چون از صميم دل و در حالت اضطرار بيان شد و در آن حالت دل از همه بريدي، سيم دل خود را ازهمه قطع نمودي و به خدا متصل کردي و گفتي:«? بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحيم ? ياالله » شرايط فراهم شد و دعايت

مهران

آدرس وبلاگ من از http://doostatdaram.blogspot.com به http://mehran1960.blogspot.com تغییر یافته است. اگر این تغییر را در لیست لینک های خود اعمال کنید ممنون می شوم.

بيدار دل

در دايره‌اي که آمد و رفتن ماست او را نه بدايت نه نهايت پيداست کس می نزند دمی در اين معني راست کاين آمدن از کجا و رفتن بکجاست سلام وقت کردی به وبلاگ "خداوند زنده " سر بزنید منتظر دیدار و نظر شما هستم http://livegod.persianblog.ir livegod.m@gmail.com

بيدار دل

در دايره‌اي که آمد و رفتن ماست او را نه بدايت نه نهايت پيداست کس می نزند دمی در اين معني راست کاين آمدن از کجا و رفتن بکجاست سلام وقت کردی به وبلاگ "خداوند زنده " سر بزنید منتظر دیدار و نظر شما هستم http://livegod.persianblog.ir livegod.m@gmail.com

نفيسه

سلام .. چه وبلاگ خوبی دارين .. دنبال کتاب سهروردی می گشتم هويجوری رسيدم اينجا .. کتابای خوبی گذاشتين .. چند تاشو گرفتم .. گفتم تشکری کرده باشم. ممنون