در معنای یس(یا سین)

در معنای یس و این که س نام مبارک پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم میباشد.

 

    می دانید که در قرآن مجید پنج اسم از دوازده اسم پیغمبر برای مزید بینائی امت ذکر گردیده و آن پنج اسم مقدس محمد و احمد و عبدالله و نون و یس است و در اول سوره 36 می فرماید: یس و القرآن الحکیم انک لمن المرسلین (ای سید رسولان و ای کاملترین انسان قسم به قرآن – حکمت بیان به درستی که تو البته از پیغمبران خدائی).

یا حرف نداء و س نام مبارک آن حضرت و اشاره به حقیقت و سویت اعتدالیه ظاهریه و باطنیه آن حضرت می باشد . علت : اشاره ای است که وجودش بحد اعتدال رسیده باشد و آن وقتی که ظاهر و باطن او یکسان باشد و این مرتبه در وجود اقدس آن حضرت موجود بوده فلذا با حرف (س) اثبات مقام برای آن حضرت می نماید. به بیان نزدیکتر آن که در میان حروف تهجی فقط (س) است که ظاهر و باطن آن مساویست به این معنااست در نزد علمای علم اعداد زُبرو بیّنه مساوی است . زُبر عبارت از صورت حرف است که روی کاغذ نوشته می شود و بینه آن زیادتی است که در وقت تلفظ معلوم می آید. 

 

س  در روی کاغذ یک حرف است ولی در وقت تلفظ سه حرف می شود س و ی و ن در تلفظ ی و ن به او زیاد می شود و فقط س است که در موقع تطبیق حساب زبر و بینه اش مساوی می باشد .  س  شصت عدد است بینه اش هم که عبارت از ی و ن باشد شصت است ی (10) – ن (50) می شود شصت .

 

به همین جهت خطاب می کند در قرآن مجید به خاتم الانبیاء(ص) یس اشاره بظاهر باطن پیغمبر یعنی ای کسی که از حیث ظاهر و باطن در اعتدال می باشی  .

مراد از آل یاسین آل محمد اند.

 

پس چون س نام مبارک آن حضرت می باشد در این آیه شریفه می فرماید: سلام علی آلیاسین یعنی سلام بر آل محمد(ص) . و پیغمبر فرمود: بین من و اهل بیت من در صلوات جدائی نیندازید:

«صلوات بر آل محمد(ص) سنّت و در تشهد نماز واجب است».

 

http://www.mry14mn.com

http://www.mry14mn.net            http://www.mry14mn.ir

 

استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع(اسم و نشانی وبلاگ) مجاز و بلامانع می باشد.

 

دیده شده از مطالب زیبای پاورقی های وبلاگ(که جزو مطالب قبلی تارنگار است) در سایتها و انجمنها بدون ذکر منبع استفاده شده است.

 

/ 0 نظر / 46 بازدید