خودهیپنوتیزم به روش هندی(یوگا)- بخش دوازدهم- کلاس یا درجات صعود انسانی

خودهیپنوتیزم به روش هندی(یوگا)- بخش دوازدهم

کلاس یا درجات صعود انسانی

    دراثر تمرینات یوگا و خودهیپنوتیزم درجه هوش، درک، فهم، عقل و بطورکلی نبوغ و شخصیت و انسانیت ما نیز ترقی می کند، همانطور که هرشخصی از کلاس اول ابتدائی شروع می کند و از نقطه نظر یادگیری بالا می رود و تا به مرحله لیسانس و فوق لیسانس و دکتری میرسد، همانگونه تمرین و ورزشهای یوگا و خودهیپنوتیزم کلاس یه کلاس شعور و آگاهی ما را بالا می برد، که طی این درجات را هفت کلاس یا درجه تقسیم کرده اند. مکتب «گورجی اف- اسپنسکی» که در مغرب زمین پیروان بسیار دارد، طی درجان شعور و آگاهی و عقل بشر را هفت درجه یا کلاس تقسیم کرده است.

   

درجات یا کلاسهای بشر:

    بشر کلاس اول: بشر کلاس اول یا بشری که شعور و هوشش هنوز درجه اول است، بشر فیزیکی است، این بشر دردرجه حیوانی است، «من» و «تن» خود را یکی می داند، حرکات و وظایف حیوانی را او دائماً بر وظایف فکری و ذهنی او می چربد. برای او آموختن براساس تقلید یا احساسات حیوانی پایه گذاری شده است همه چیز را باید حفظ کند. معلومات را باید به زور به او خوراند و تعلیمش داد و او نیز مانند طوطی هرچه آموخته باشد تکرار می کند. سه کلمه «حلق و دلق و جلق» معرف شخصیت این اشخاص است.

    بشر کلاس دوم : یا بشری که شعور و هوشش هنوز درجه دوم است یک پله از بشر کلاس اول بالاتر است. یعنی علاوه بر غرائز حیوانی، احساسات رشد کرده ای نیز دارد، چنین بشری تابع احساسات خود است، تابع عقل و منطق، خوبی و بدی و زشتی و زیبائی نیست، یعنی به دنبال چیزی می رود که احساساتش بسوی آن کشش دارد معتاد میشود چون میل و احساس به مواد مخدر دارد.

    بشر کلاس سوم : بشر درجه سوم بشری است که عقل و منطق او نیز رشد کرده است، دارای فهم و درک قوی است، استدلال می کند، تمیز و تشخیص می دهد، از کتابها استفاده می کند، بکمک مطالعه و کتاب می تواند دانشمند شود.

    مکتب «گورجی اف- اسپنسکی» معتقد است که تمام نوع بشر در هنگام تولد به ذات و غریزی در یکی ازاین سه درجه قرار دارند، و اگر بخواهند به درجه بالاتری از هوش و ذکاوت و نبوغ برسند، باید شروع به تربیت نفس و مبارزه با هوی و هوس خود نمایند. بعبارت دیگر به کمک عرفان، تصوف، یوگا و خودهیپنوتیزم خود را به کلاس یا درجه بالاتری از هوش عالی برساند.

    بشر کلاس چهارم :  بشر کلاس چهارم بشری است که شروع به تربیت نفس خود نموده و ازطریق تمرکز فکر تا حدودی درجه هوش و نبوغش بالا آمده است، ضمیر ناخودآگاهش درحال تمرکز یافتن است، و می خواهد بر روی یک «من» متمرکز شود و سایر «من» ها یا تمایلات و شهوات مختلف و رنگارنگ را به دور بریزد.

    بشر کلاس پنجم : بشر کلاس پنج یا درجه پنج به «احدیّت» پیوسته، بعبارت دیگر به حالت دائماً خودهیپنوز درآمده است، روشن بینی خاص و خارق العاده ای نسبت به بسیاری از امور دارد، دانشش به حد کمال است، دانش غیر قابل تقسیم این شخص فقط دارای یک «من» غیرقابل تقسیم است و دانشی که دارد از خود اوست از نهاد اوست اکتسابی از خارج و از کتب نمی باشد.

    بشر کلاس ششم : بشر کلاس ششم به درجه ای از فهم، هوش، درک، روشن بینی و نبوغ رسیده است که همه قوای باطنی و شعور او مافوق فهم و شعور انسانهای معمولی است ولی هنوز برخی از صفاتش دائمی و سری نشده است ولی مراکز عالیتر در وجود او بکار افتاده است.

    بشر کلاس هفتم : یا درجه هفت به حد اعلای تکامل و ذکاء رسیده، اراده ای آزاد دارد و آن «من» که در وجود اوست دائمی و پایدار و تغییر ناپذیر است. این بشر دارای دانش خارجی به همه چیز است و شعر :

از عبادت نی توان الله شد              میتوان موسی کلیم الله شد

    درباره این قبیل اشخاص کاملا صادق است، عرفای بزرگ، و یوگی های بزرگ به این درجه از خودساختگی رسیده اند.

     انسانهای کلاس هفتم علاوه بر توانائی انجام کرامات، به آرامش به معنی واقعی رسیده اند، غم هیچ چیز را نمی خورند، هیچ یک از طوفانها و گردبادهای بنیان برانداز از حوادث و وقایع اجتماعی، آرامش آنها را برهم نمی زند واقع بین بمعنی واقعی هستند، ظواهر فریبنده زندگی که عبارت از جاه و جلال، شهرت و ثروت و شهوت است آنها را فریب نمی دهد.

             

      خود آگاهی منشاء معجزه است

           

        ورزش عرفانی یوگا یکی از روشهای خودهیپنوتیزم است که پرتو جو  پس از خاتمه عملیات به پشت زمین دراز می کشد و خود را شُل و رلکس می کند و با گوش کردن به ضربان قلب یا گوش کردن به صدای تنفس به مرحله عمیق خودهیپنوتیزم خواهد رسید. یوگی های بزرگ تمام روز را درحال تمرین خلسه و جذبه بسر می برند.

**************************************************

توجه: تعداد ۷ نسخه کتاب الکترونیکی جدید برای دریافت قرار گرفت

 

/ 1 نظر / 54 بازدید
بوف کور

سلام دوست عزيزم مطلب زيبا و أموزنده ای بود بهت تبريک ميگم باز هم پيشم بيا بای