کنترل تنفسی ( پرانا یاما) ؛ قسمت دوم

کنترل تنفسی ( پرانا یاما)

 

    آزمایشات مختلف در آزمایشگاهها نشان داده است که در تنفس معمولی مقدار بسیار کمی اکسیژن جذب بدن می شود، ولی هنگام تنفس به روش هندی اکسیژن بیشتری جذب بدن می شود.

    « پرانایاما» (Pranayama) به معنای علم تنفس است، «پرانا» به معنای تنفس و جذب نیروی خاص هوا و «یاما» به معنی توقف و سکون است.

    تنفس به روش هندی، درشخص ایجاد آرامش و خونسردی می نماید، و شخص را قادر می سازد که بتواند بر خود یعنی بر افکار، احساسات و عواطف خود تسلط داشته باشد.

     از مطالعه کتابهای متعدد هندی ها درباره یوگا فهمیده می شود که منظور    یوگی های بزرگ هندی از پرانایاما فقط تنفس ساده نیست، بلکه آنها معتقدند که در هوا نیروئی وجود دارد که اگر هنگام تنفس متوجه آن نیرو باشیم، آن نیرو در بدن ما جذب خواهد شد و در غیراینصورت آن نیرو بلا استفاده خارج خواهد شد، قبلاً توضیح دادیم که پرانایاما دارای چهار فایده است: 1- ایجاد تمرکز  2- مصرف اکسیژن بیشتر 3- اثر تلقینی  4- ایجاد رلکس.

 

تنفس های معرف به روش هندی

تنفس پاک کننده یا (کاپالا بهاتی)

 

    این تنفس پرانایاما نیست، بلکه تنفسی است که برای پاک کردن درون بکار میرود.

    طرز تنفس به این طریق است که چهار زانو می نشینید، چشمها را می بندید و ریه را به آرامی پر از هوا می کنید، ولی هنگام خروج با سرعت و قدرت و فشار تمام باید هوا را بیرون برانید، مثل اینکه می خواهید همه هوا را دریک لحظه بیرون بریزید، مثل اینکه در کاسه چربی آب گرم ریخته اید و آنرا می چرخانید که یکباره خالی می کنید تا همه کثافات کاسه بیرون ریخته شود.

    فایده تنفس پاک کننده :

    این طرز نفس کشیدن نایژه های ریه را تصفیه و پاک می نماید، مجاری تنفسی را پاک می کند، جریان خودن را در بدن سریع و تقویت می نماید، اکسیژن بیشتری جذب بدن می کند، موجب قوای جوانی می شود و بطول عمر می افزاید و بدن را برای انجام   «پرانا یاما» آماده می نماید.

 

 

    «پرانا یاما» ی راحت ( سوخ پورواک) (Sukh Purvak) :

 

    چهار زانو می نشینید، سه انگشت میانی دست راست را روی انتهای بینی قرار میدهید، با انگشت کوچک سمت چپ بینی را مسدود می کنید و با سوراخ سمت راست ریه را پر از هوا می کنید، پر کردن هوا باید شش شماره (شش ثانیه) طول بکشد، سپس هر دو سوراخ بینی را مسدود می کنید و هوا را بمدت 12 ثانیه در ریه حبس می نمائید و سپس بمدت 6 ثانیه باید طول بکشد که هوا را از ریه خارج می کنید.

 

 

سایر تنفس های یوگا

 

    علاوه بر تنفس های یادشده تنفس های دیگری وجود دارد، که خیلی خلاصه اشاره می شود :

    1- تنفس دمی (بهاس تریکا) : که شبیه دم آهنگری است که از یک بینی هوا را به درون می کشیم و از بینی دیگر خارج می نمائیم بدون اینکه زمان طولانی و یا نظمی داشته باشد.

    2- نفس خنک کننده ( یوج جائی) : که دراین حالت دندانها را روی هم قرار          می دهیم و از لای دندانها نفس می کشیم که این طریق نفس کشیدن داخل را خنک  می کند. پیشگیری امراض، هضم غذا و رفع گرسنگی و تشنگی از فواید این تنفس    می باشد.

    اگر دچارشدن به سکسکه- تنگ نفس- سرفه- سر درد- درد گوش- درد چشم- درد قلب، مربوط به طرز تنفس غلط باشد، باید مراقب بود که هنگام تنفس های یوگا به ریه ها زیاد فشار وارد نشود.

/ 1 نظر / 42 بازدید
دل آسمانی

سلام به شما بزرگ مرد آسمونی بسيار عالی بود ... از وبلاگ شما واقعا لذت می برم ... زیر سایه ی خدا و امام زمان (عج) ... التماس دعا ... يا حق !