خودهیپنوتیزم ازطریق هندی(یوگا)- بخش 7- «ذکر» یا «مانترا» در تمرینات یوگا

خودهیپنوتیزم ازطریق هندی(یوگا)- بخش 7

   «ذکر» یا «مانترا» در تمرینات یوگا :

    وقتی دانشجو به حالت «پاچی ماتان آسانا» قرار می گیرد، در فکر خود ذکر هم      می گوید، مثلاً «الله اَکبَر، اَلحَمدُلله، سُبحانَ الله و...» را تکرار می نماید [اذکار؛ برگرفته از کتاب یوگا در هفت مرحله ازمبتدی تا عالی؛نوشته استاد محمّد رضا یحیائی]، علت ذکر اینست که دانشجو هنگام آسانای یوگا متمرکز می شود و هیچ چیز یا هیچ کجای دیگر فکر نمی کند، اگر دانشجو درحال انجام حرکات یوگا فکرش دنبال کار روزانه و گرفتاری های زندگی و درسی و خانواده و اجتماع و عشق و... باشد، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

    دانشمندان یوگای هندی معتقدند که برای تسلط به افکار و احساسات باید اراده قوی باشد و برای تقویت اراده باید اعصاب قوی باشد، اعصاب کجاست؟ اعصاب در تمام بدن پخش است ولی مرکز و بنیان و پایه اساسی آن داخل ستون فقرات است. لذا باید حرکاتی انجام داد و ورزشهائی کرد که ستون فقرات بکار بیفتد، علاوه بر ورزش باید تغذیه طبیعی سالم و تنفس های مختلف نیز انجام شود تا اعصاب کاملاً تقویت شوند و شخص بر بیماری و ناخوشی های فکری و روانی غالب شود.

    هاتا یوگا شامل 84 آسانا (حرکت) ریشه ای و مادر است، که اشکال تمام 84 حرکت در کتاب «یوگا در هفت مرحله،ازمبتدی تا عالی؛نوشته استاد محمدرضا یحیائی»، آورده شده است.

                              

کدامیک از «آساناها» کدام بیماریها را معالجه می کند؟

    تنگی نفس : حالتهای «ماتسی آسانا» (MatsyAsan)و «سالاب آسانا» (SalabhAsan)و «سارونک آسانا»(Sarvangasan)بیماری تنگی نفس را درمان می کند.

    برونشیت (ذات الریه) : حالتهای «ماتسی آسانا» و «سالاب آسانا» برای معالجه برونشیت (ذات الریه) مناسب است.

    بواسیر : حالتهای «هال آسانا» (Halasan)و «سارونک آسانا» بواسیر را درمان می کند.

    باد مفاصل (روماتسیم) : حالتهای «آردهاماتسی اندر آسانا» 

(Ardha Matsendrasan)و «جانو سیر آسانا»  (Janu Sirasan)و «پاشی موتان آسانا»(Paschimothan Asana)  و «سارونک آسانا» باد مفاصل و روماتسم را درمان می کند.

   عرق النساء (سیاتیک) : حالتهای «جانو سیر آسانا» و «پادهاست آسانا»  

(Pada Hasthasan)و «پاشی موتان آسانا» و «سارونک آسانا» سیاتیک را درمان می کند.

    ناتوانی جنسی : حالتهای «نولی»(Nauli)  و «سارونک آسانا» و «اودیانی»(Uddiyana) و «یوگامودرا»(Yoga Mudra) ناتوانی جنسی را درمان می کند.

    اختلالات بیضوی : حالتهای «سارونک آسانا» و «سیر شاسانا»(Sirshasan)  اختلالات بیضوی را درمان می کند.

    دفع یبوست : حالتهای «آردهاماتسی اندر آسانا» و «هال آسانا» و «جانو سیر آسانا» و «ماتسی آسانا» و «نولی» و «پادهست آسانا» و «پاشی موتان آسانا» و «تریکن آسانا»(Trikonasan)  و «اودیانی» یبوست را درمان می کند.

    دیابت (مرض قند) : حالتهای «آردهاماتسی اندر آسانا» و «هال آسانا» و «ماتسی آسانا» و «مایور آسانا»  (Mayoorasan)و «پاشی موتان آسانا» و «سارونک آسانا» و «سالاب آسانا» و «اودیانی» و «یوگامودرا» دیابت را درمان می کند.

    بی خوابی: حالتهای «بهوجانک آسانا»  (Bhujangasan)و «هال آسانا» و «پاشی موتان آسانا» و «سارونک آسانا» و «سالاب آسانا» بی خوابی را درمان می کند.

    اختلالات قاعدگی : حالتهای «بهوجانک آسانا» و «هال آسانا» و «ماتسی آسانا» و «نولی» و «پادهست آسانا» و «پاشی موتان آسانا» و «سارونک آسانا» و «اودیانی» اختلالات قاعدگی را درمان می کند.

    ضعف اعصاب : حالتهای «پاشی موتان آسانا» و «سارونک آسانا» و «سیر شاسانا» و «دهانور آسانا» ضعف اعصاب را درمان می کند.

    معالجه چاقی : حالتهای «بهوجانک آسانا» و «هال آسانا» و «پاشی موتان آسانا» و «سالاب آسانا» و «سارونک آسانا» چاقی مفرط را ازبین می برد.

فرهنگ لغت (Dictionary) کامل لغات یوگا در انتهای کتاب «یوگا در هفت مرحله،ازمبتدی تا عالی؛نوشته استاد محمدرضا یحیایی»، آورده شده است.

***

  

 

   مطالب خودهیپنوتیزم از روش هندی، از کتاب خودهیپنوتیزم: مرحوم «شعبان طاووسی» (کابوک) ، به همراه برخی تصحیح و اضافاتی که بنده افزودم(البته وقت چندانی نگذاشتم که در آنصورتی که زمان می گذاشتم اشکالات کتاب هم رفع می شد) می باشد، و علت اینکه تا به حال نام این کتاب را ذکر نکرده ام این بوده است که با اینکه این کتاب در بیست و چند سال پیش جزو اولین کتابهایی که در زمینه هیپنوتیزم و یوگا در ایران به زبان فارسی نوشته شده است و در زمان خود اصلا کتابی در زمینه یوگا به زبان فارسی وجود نداشت!، اما بدلیل اینکه این کتاب کامل نیست و نواقصی دارد و از نظر خیلی ها اشکالاتی هم دارد، بدلیل اینکه دوستان خیال نکنند چون بنده از این کتاب برای آگاهی عمومی استفاده کرده ام پس کتاب کامل و بی تقص و قابل اعتمادی است، نام کتاب را در تمامی مطالب یاد نکردم.

با سپاس.

امیر.

 

 

 

/ 3 نظر / 475 بازدید
مهدی=-=---> دفتر عشق

خواب ناز بودم شبي.... ديديم كسي در ميزند.... در را گشودم روي او ...ديدم غم است در مي زند... اي دوستان بي وفا...از غم بياموزيد وفا.. غم با آن همه بيگانگي..... هر شب به من سر مي زند هر شب به من سر مي زند هر شب به من سر مي زند هر شب به من سر مي زند هر شب به من سر مي زند هر شب به من سر مي زند هر شب به من سر مي زند

اشراق

سلام خوبيد از راههای ديگه هم ميشه به آرامش بيشتری رسيد دوست من.... منتظر حضور پر مهرتان نورالانوار نگهدارت