خودهیپنوتیزم ازطریق هندی(یوگا)- بخش ۶- طریقه تمرکز با شعله شمع

خودهیپنوتیزم ازطریق هندی(یوگا)- بخش ۶

شرایط نگاه کردن به شعله شمع :

    اگر شخص بی اطلاع از یوگا و تمرکز فکر برای اولین بار مشاهده کند که شما نشسته و به شمع نگاه می کنید، تعجب خواهد کرد، ممکن هم است بخندد، ممکن است باخود بگوید این شخص دیوانه شده است، ولی اگر شخص اهل مطالعه باشد خیره شدن به شمع را خواهد فهمید، شرایط علت خیره شدن به شمع به قرار زیر است:

    1- تمرکز فکر: منظور منظور از خیره شدن به شمع متمرکز نمودن فکر است. سالیان دراز است که مسلمانان در زیارتگاهها و سقاخانه ها شمع روشن می کنند، ولی کمتر به دلایل علمی آن توجه می کنند.

    2- هنگام خیره شدن به شعله شمع فکر باید متمرکز باشد و شخص به هیچ چیز فکر نکند با دقت و توجه تمام مراقبت و مواظب شعله شمع باشد.

    3- هروقت چشمها آب افتاد و یا خسته شدند باید برای مدت چند دقیقه بسته شوند و درحال بسته بودن چشمها، باید شعله شمع تصور شود، یعنی با چشمهای بسته شعله را تصور کنید، بعد از چند دقیقه دوباره چشمها را باز کنید و به شعله شمع خیره شوید، بدون اینکه فکری وارد مغز شما شود.

    4- نگاه کردن به شعله شمع از ده دقیقه شروع شده و تا نیم ساعت می توان ادامه داد. روزهای اول که شروع کردید 10 یا 15 دقیقه می توانید تا نیم ساعت این تمرین را انجام دهید.

    5- هنگام خیره شدن به شعله شمع بدن باید کاملاً بی حرکت باشد، از شصت پا تا فرق سر کوچکترین حرکتی نباید بکند.

    6- هنگام خیره شدن به شعله شمع، ماهیچه های صورت، زیر گلو و گردن باید کاملاً شُل و وانهاده باشد، دندانها نباید بهم فشار وارد آورند، فک پائین باید کاملاً شل و وانهاده باشد.

    7- هنگام خیره شدن به شعله شمع ستون فقرات باید عمود و بی حرکت باشد.

    8- فاصله شمع تا چشمها باید نه چندان دور و نه چندان نزدیک باشد باید به اندازه ای باشد که دانشجو احساس راحتی نماید معمولا 20 تا 30 سانت فاصله معمولی است.

    9- سکوت: در اتاقی که نشسته و به شعله شمع خیره شده اید، به هیچ وجه صدائی نباید باشد، صدای رادیو، صدای تلویزیون از اطراف و اتاقهای مجاور نباید شنیده شود، صدای آمد و شد ماشین ها در خیابان یا صدای کارخانه و شُرشُر آب و غیره نباید شنیده شود، دستور نگاه کردن به نقطه سیاه با آئینه نیز عیناً همینطور است.

 

    خیره شدن به شعله شمع در شما چه حالتی ایجاد خواهد کرد؟

    پس از یک هفته حالتهای مختلفی در اشخاص مختلف ایجاد می شود، به عبارت دیگر در هرکس یک نوع حالت خاص ایجاد خواهد شد، بعضی ها احساس سبکی یا سنگینی در تمام یا قسمتی از بدن می نمایند، در دستها یا پاها احساس خواب رفتگی بوجود    می آید، بعضی ها احساس می کنند سرشان بزرگ شده است، بعضی ها احساس        می کنند بدنشان کوچک یا پوک شده است، بعضی ها هم ممکن است دچار گیجی شوند یا تصور کنند اتاق و شمع درحال چرخش و نوسان است، در بعضی ها احساس خنده یا گریه و در بعضی ها احساس نشاط و سرور و امیدواری بوجود می آید و در بعضی ها هم ممکن است هیچ حالت و احساسی بوجود نیاید.

در کسانیکه استعداد هیپنوتیزم شدنشان خوبست، خیلی زود این حالات بوجود می آید.

 

    خاتمه تمرین خیره شدن به شعله شمع:

    پس از خاتمه مدت تعیین شده چشمهای خود را به بندید و 7 تا 14 بار به خود تلقین کنید : « من هرروز و هرلحظه و هرآن ازهر حیث و هرجهت بهتر و بهتر می شوم»، تلقین اگر بدون صدا و در فکر انجام شود بهتر است. پس از تلقین به خود، دوباره نفس عمیق بکشید و چشمهای خود را باز کنید و به تمرین عملی یوگا بپردازید.

   چون تمرینات کامل یوگا همراه عکس و شرح کامل در کتاب «یوگا در هفت مرحله، از مبتدی تا عالی؛ نوشته محمّدرضا یحیائی» توضیح داده شده است لذا برای انجام تمرینات عملی یوگا به آن کتاب مراجعه نمائید.

/ 1 نظر / 1360 بازدید
سيد علی رضا شمس نيا

سلام دوست قدیمی خیلی وقت است به من سر نزذه ای با مطلب پشت‌ پرده‌ رفتن لاریجانی در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیامتان هستم