مساله زمان

به نام حضرت دوست

    یکی از مسائلی که در فرهنگ جعفری مورد بحث قرار گرفته ، مساله زمان است . جعفر صادق ( ع ) که حکمت را تدریس می کرد ، ضمن مسائل فلسفی متعدد راجع به زمان هم اظهار نظر می نمود. 

    کسانی که منکر وجود زمان بودند می گفتند که زمان موجودیت ذاتی نداردبلکه فاصله بین دو حرکت است و این فاصله اگر از طرف یک موجود ذیشعور وبا حس مثل انسان احساس بشود بشکل زمان برای او جلوه می نماید و گرنه محسوس نمی شود .

    وقت شناسی جانوران شاید از گرسنگی یا از دمیدن روز ، یا غروب خورشید باشد ، اما در هر حال بعضی از انواع جانوران بطوری که ما به خوبی حس می کنیم وقت شناس می باشند و این موضوع ثابت می کند که زمان را احساس می نمایند.

ایزاک آسیموف دانشمند فیزیکی معاصر منکر وجود مکان است و می گوید مکان وجود  ندارد و آنچه وجود دارد ماده یا تموج آن می باشد واحساس مکان برای ما ابنای بشر ناشی از تموج است .

اما نظریه های جعفر صادق ( ع ) راجع به زمان و مکان .  جعفر صادق (ع) می گوید که زمان بذاته وجود ندارد و فقط بر اثر احساسات ما ، برای ما دارای موجودیت می شود و برای ما عبارت است از فاصله بین دو واقعه .

روز و شب ، بنابر نظریه جعفر صادق(ع) شاخص اندازه گیری زمان نیست و چیزی است غیر از زمان و تازه ، همین روز و شب هم ، برای ما مدت ثابت ندارد و گاهی روز بلند می شود و شب کوتاه و زمانی شب بلند می شود و روز کوتاه می شود و گاهی هم تساوی روز و شب را احساس می کنیم .

راجع به مکان ، نظریه جعفر صادق(ع) این بود که مکان تبعی است نه ذاتی و در دیده ما به شکل فضائی که طول و عرض و ارتفاع دارد جلوه می نماید و این موجودیت تبعی هم در دوره های عمر فرق می کند .

خلاصه مکان در نظر جعفر صادق (ع ) موجودیت تبعی است و امروز هم عده ای از  دانشمندان فیزیک به طوری که گفتیم همین نظریه را دارند .

 

از کتاب : مغز متفکر جهان شیعه امام صادق(ع) – مرکز مطالعات اسلامی استراسبورگ

/ 13 نظر / 44 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد(::.RED Boy.::)

bah salam mer30 ke omadi too webam va nazar dadi bebein be khoda mna harkari kardam ke in yeki webet baz she vali nashod in ja behet goftam ke ye vaght az dastam narahat nashi az babateh Link ham harfi nistehs man Linketo mizaram vali ta farda shab bashe movafagh bashi byeeee

مهدی

سلام. خوبی دوست عزيز ؟ ممنونم از حضورت در دفتر عشق. لينک شما به اسم نيلوفر آبي در دفتر عشق قرار گرفت. شاد باشی

زهرا

ســــــــلام خوبی؟ ممنون از اینکه سر زدی بازم سر بزن خوشحال میشم خیلی عالیــــــــه هر موقع آپ کردی حتما خبرم کن راســــــــــــتی؟ در مورد تبادل لینک پرسیده بودی آره من با تبادل لینک موافقم من تو رو لینک کردم تو هم منو لینک کن هر موقع منو لینک کردی حتما خبرم کن اگه اون یکی دیگه وبلاگتو هم میخوای لینک کنم بهم خبر بده و تو هم منو تو اون وبلاگ دیگت لینک کن ممنون میشم اگه این کارو بکنی بای

هامون

به نام نور فوق کل نور سلام دوست گرامی وبلاگ جالبی داری اسماعیل تو کیست؟! مقامت ؟ آبرویت ؟ موقعیت ات ، شغلت ؟ پولت ؟ خانه ات ؟ باغت ؟ اتومبیل ات ؟ معشوقت ؟ خانواده ات ؟ عملت ؟ درجه ات ؟ هنرت ؟ روحانیت ات ؟ لباست ؟ نامت ؟ نشانت ؟ جانت ؟ جوانی ات ؟ زیبایی ات ؟

مریم

سلام... منم همون آشنای قدیمی ! بازم اومدم تا حضور در کنار دوستایی مثل تو رو از دست ندم... بازم آپ کردم خیلی خوشحالم می کنی اگه پیشم بیای!

پشت ديوارهاي شهر

با سلام چنين وبلاگی نديده بودم بايد با حوصله مطالعه کنم تا نظر دهم ......

آریا سرزمين کهن

درود بر شما وبلاگتون واقعآ قشنگه بويژه قالبش .به ما سر بزن خوشحال ميشيم.بای.

بيگانه

چطوری نيلوفر آبی ... فکر نکنم از لحاظ علمی وبلاگی به پای وبلاگ تو برسه ... واقعا مطالبت عاليه ... اونا وبلاگ قبلی من رو فيلتر کردن ... غافل از اينکه من از رو نمی رم و يه وبلاگ ديگه می زنم ... اومدم دعوتت کنم بيای ببينی و اگه خواستی مثل قبل لينکم کنی ... مرسی.

مهدی=-=دفتر عشق

كاش الان آغوش گرمت سرپناه خستگيم بود دوتا چشمات پر از اندوه واسه دلشكستگيم بود سلام دوست عزيز .دفتر عشق به مناسبت روز ولنتاين آپديت شد منتظر حضور گرمت هستم .روز عاشقان مبارك.شاد باشي و عاشق.