خودهیپنوتیزم ازطریق هندی(یوگا)– بخش نهم و دهم- خودداری از شهوات و تمرکز افکار

خودهیپنوتیزم ازطریق هندی(یوگا)– بخش نهم و دهم- خودداری از شهوات و تمرکز افکار

 

درس پنجمِ  هاتا یوگا

خودداری از شهوات

    بایزید بسطامی یکی از عرفای بزرگ ایران است، روزی برای او مرغ پخته آوردند، بایزید کیش کرد و مرغ پخته زنده شد و پا به فرار گذاشت. از بایزید پرسیدند: تو چه کردی که به این مقام رسیدی؟

    در جواب گفت: « من هرچه دلم می خواست برخلاف آن عمل کردم».

   

    خواسته دل، تمایلات و شهوات است.

    حال چرا باید شهوات و تمایلات کنترل شوند؟

    علت اصلی تلاش و کوشش در زندگی بخاطر لذت است، «غایت فعالیت بشر لذت است».

    در کنترل شهوات و تمایلات کافی است شما عادت کنید، یاد بگیرید که افراط نکنید. بعلاوه کنترل شهوات و تمایلات اراده شما را قوی می نماید، وقتی شما تمرین کردید که شهوات و تمایلات خود را کنترل کنید، بر افکار و احساسات خود نیز چیره خواهید شد. درنتیجه عدم آرامش، هیجانها، اضطرابها، افسردگیها، بی خوابی، بدی هضم غذا، دردهای سر و قلب و معده، دست و پا جای خود را به آرامش نشاط و سلامت روح و روان خواهند داد.

 

درس ششمِ هاتا یوگا

دهارانا (تمرکز افکار)

اول باید بدانیم که، ستم نکردن، دزدی نکردن، حرص و آز نداشتن از نقطه نظر علمی چه فایده ای دارد.

    در ورزش تمرکز فکر ابتدا باید تمرین در خودآگاهی انجام شود، مانند نگاه کردن به شعله شمع، که تمرینات شعور آگاه ما عادت به تمرکز پیدا می کند.

    ولی برای رسیدن به تمرکز عالی ذهن بایستی شعور باطن یا همان ناخودآگاهی نیز متمرکز شود.

    درحالیکه شعور آگاه ما درحال تمرین تمرکز فکر است یعنی درحالیکه ما نشسته- ایم و به شعله شمع خیره شده ایم شعور باطن ما انباشته از تمایلات و شهوات مخفی فراوان است، لی بیدو همه شهوات بشری را درخود ذخیره دارد، و برای ایجاد تمرکز فکر عالی بایستی همه بارهای مزاحم ضمیر به دور ریخته شود.

    عشق به ثروت، شهوت، شهوترانی، جاه طلبی، تمایلات دزدی، مال اندوزی، میل به تجاوز و تعدّی به دیگران همه این قبیل تمایلات موجب عدم تمرکز و یا بنا به عقاید عرفا موجب دوری از خدا می گردد.

    آنهائی که ایمان به خدا دارند معتقدند که تمایلات و شهوات منفی گناه و موجب دوری از خداوند می شود و آنهائیکه ماتریالیسم هستند و عقیده به خدا ندارند و معتقدند که خدائی وجود ندارند باید بدانند که تمایلات و شهوات موجب تشتت فکر و عدم آرامش روانی و عدم موفقیت در صحت و سلامت و زندگی متعادل خواهد شد.

    پیشنهاد نمی کنیم که همه تمایلات و شهوات خود را ریشه کن نمائید ولی ورزش و تمرین کنترل تمایلات در ایجاد آرامش و قدرت اراده شما بسیار مؤثر است مثلا وقتی که گرسنه و تشنه می شوید قدری صبر کنید، گاهی از خوردن یک چای و کشیدن یک سیگار صرف نظر کنید، از گفتن یک حرف خودداری نمائید، از نگاه کردن به زیباروئی خودداری نمائید، تمایلات، خواسته و شهوات خود را بررسی کنید و گاهگاهی آنها را کنترل نموده و از ارضاء آنها جلوگیری نمائید.

    دوم باید بدانیم که، تمرینات تمرکز فکر ظاهری به قوی شدن اراده و متمرکز شدن ضمیر نیز کمک می کند. نگاه کردن به شعله شمع، آئینه، به طلوع و غروب خورشید نیز جزو تمرینات تمرکز فکر است، ولی در یوگا تمرینات دیگری نیز وجود دارد که به آنها حالتهای تفکری می گویند. و این حالتها مربوط به طرز نشستن است، یوگی ها معتقدند که طرز نشستن به تمرکز فکر کمک می کند. برای تمرین تمرکز فکر به این حالت باید نشست و این حالتها در حدود شش حالت هستند که دراینجا فقط دو حالت بیان می شود.

    1- سوخ آسانا : سوخ آسانا همان حالت چهار زانو نشستن است. نشستن به این حالت برای غربی ها که از اوان طفولیت روی مبل و صندلی نشسته اند مشکل است ولی برای شرقی ها که ازابتدا روی زمین می نشستند بسیار راحت است.

     2- حالت درخت سدر (پادماسانا) : این حالت شبیه همان حالت چهار زانو می باشد با این تفاوت که روی هر پا در روی ران طرف مقابل قرار گیرد به نحوی که کف پاها رو به آسمان قرار دارند.

    نشستن به حالت پادسامانا یکی از روشهای مؤثر معالجه بسیاری از اختلافات فکری نظیر تشتت فکر، اضطراب، دلهره، وسواس، افسردگی، هیجانات و ناآرامی های روانی است. به این دلیل که وقتی جسم یعنی ظرف، ساکن و آرام قرار گرفت مظرف یعنی روح، فکر و روان نیز ساکن و آرام خواهد شد، روش استفاده ازاین دستور اینست که پرتوخواه یا بیمار فکری در هرروز حداقل 2 و حداکثر 4 بار صبح، ظهر، عصر و شب و هربار 10 تا 20 دقیقه و هرچه بیشتر باید به این حالت بنشیند و از 20 تا 40 روز نتیجه آن ظاهر خواهد شد. 

***********************************************

بخشهای بعدی آموزش خودهیپنوتیزم:

بخش یازدهم: تئوری تمرکز فکر (نوشته: ماهاریشی ماهش یوگی)

بخش دوازدهم : کلاس یا درجات صعود انسانی. درجات یا کلاسهای بشر.

بخش سیزدهم: متمرکز کردن فکر روی چاکراهای بدن. چاکراها یا مراکز قدرت فوق العاده در روح انسان.

/ 2 نظر / 107 بازدید
*

عقاید فرقه ضالّه وهابیت: مخالف توسّل به ائمه اطهار(ع) ، مخالف شفاعت ، مخالف زیارت آثار پیشوایان دین و حرم آنها. وظیفه ما در قبال وهابیت: بالابردن آگاهی دین ، شناخت و تمسّک به قرآن و عترت. وحدت و اتّحاد ما باید بر مبنای آگاهی ، دانش، شناخت ، پیدا کردن و آشکار ساختن حقایق باشد. وحدت بر مبنای ندانستن ، نگفتن ، و سکوت و جهل، دشمنی است.

وحيد نظيفی

سلام مقاله هاي در مورد ماهواره و ارتباط آن با فحشا نوشته ام . خوشحال مي شوم اگر سر بزنيد.