انتظارات اتحادیه ناشران از نامزدهای ریاست جمهوری

 انتظارات اتحادیه ناشران از نامزدهای ریاست جمهوری

نامه اتحادیه ناشران به نامزدهای ریاست جمهوری


   هیات مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نامه ای خطاب به نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نوشته و خواستار پاسخگویی آنها به سوالات و ارائه برنامه هایشان درباره صنعت نشر شده اند. متن کامل این نامه به این شرح است:
    قریب به 200 سال از چاپ و انتشار اولین کتاب در کشورمان می گذرد. در این دو قرن، انواع صنایع و حرفه ها به وجود آمدند و رشد کردند. اما صنعت نشر که تمامی صنایع جدید و قدیم در سایه آن امکان زاد و ولد یافتند همچنان در چنبر بایدها و نبایدها گرفتار است.
    به جرات می توان گفت در تمامی این سال ها، کل فرهنگ کشور به طور اعم و کتاب به طور اخص محکوم به ادامه حیات خود تحت سیطره سیاست های حاکم بوده است. اگرچه در کلام در ستایش خود سخن ها شنیده است و از این منظر، هیچ کالایی را نمی توان چون کتاب به زبان عزیز و در عمل ذلیل سراغ نمود.
    تنفس در چنین فضایی و کار کردن در چنین شرایطی مهم ترین عامل بازدارنده در ایجاد زیرساخت های نشر کشورمان شده و تلاش های پراکنده برخی از ناشران و تشکل های واقعی صنعت نشر را نیز بی اثر یا لااقل کم اثر ساخته است.
    با توجه به نزدیک بودن زمان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری کشورمان و مشخص شدن نامزدهای تصدی بالاترین مقام اجرایی کشور، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با بیش از 50 سال سابقه به عنوان بزرگ ترین تشکل صنفی حوزه کتاب، در نظر دارد تا از سوی جامعه ناشران و کتابفروشان، ضمن مشارکت در این امر مهم، سوالات و دغدغه های خود را با شما آقایان در میان نهد تا کوشندگان عرصه کتاب به عنوان بخشی از گروه های مرجع ضمن اطلاع از دیدگاه های شما و بررسی پاسخ های داده شده، بتوانند با حضور آگاهانه خود در راستای تحقق اهداف فرهنگی کشورمان گام بردارند.
    اهم این سوالات به شرح زیر است:
    1- از مهم ترین مشکلات صنعت نشر در شرایط کنونی، فقدان زیرساخت های نشر است. همانگونه که جنابعالی استحضار دارید ایجاد زیرساخت های صنایع همواره از اصلی ترین وظایف همه دولت هاست. سیاست ها و برنامه دولت شما در این باره چیست و بناست دولت شما چگونه به این وظیفه خود در قبال صنعت نشرعمل نماید.
    2- اصل بیست و چهارم قانون اساسی تکلیف مبنای حقوقی انتشار کتاب در کشورمان را تا حدود زیادی معین و قاعده را بر آزادی آن نهاده است. با این همه، بدنه صنعت نشر در دهه های گذشته همواره از تفسیرهای سلیقه ای این اصل رنج برده است. پرسش این است که در صورت احراز پست ریاست جمهوری، اولاتفسیرتان از این اصل چیست و ثانیا با ساز و کار فعلی دریافت مجوز قبل از چاپ کتاب چه برخوردی خواهید داشت و آن را چگونه تغییر خواهید داد؟
    3- در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی کاهش تصدی گری دولت در حوزه کتاب و نیز افزایش نقش تشکل های قانونی در درون صنعت نشر چه خواهید کرد؟ آیا به جبران غفلت های گذشته در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به انتقال مدیریت تمام امور مرتبط با حوزه کتاب؛ از جمله صدور پروانه نشر برای ناشران، اداره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و... به اتحادیه های ناشران و کتابفروشان، اقدام خواهید نمود؟
    4- یکی دیگر از مهم ترین مشکلات و موانع فرا راه کوشندگان عرصه کتاب، پایین بودن نرخ نیاز مردم به مطالعه است. بدیهی است که فقط در جامعه ای که به سوی خردمندتر شدن حرکت می کند و مناصب و مزایای مادی و معنوی آن بر پایه دانش و خرد بین آحاد آن جامعه تقسیم می شود می توان انتظار داشت تا نیاز انسان ها به کتاب و مطالعه رو به افزایش باشد. در غیراین صورت هر تلاشی ژاژ خاییدن و عبث پیمودن است. آیا مشاوران و سیاستگذاران فرهنگی شما به این امر مهم و کلیدی بهایی داده اند؟ برنامه های کلان شما برای افزایش نرخ نیاز مردم به مطالعه چیست؟
    5- بدنه صنعت نشر و دست اندرکاران صدیق آن در سال های گذشته همواره از بیشتر سیاست های حمایتی اعمال شده و به خصوص نحوه توزیع یارانه های رایج در حوزه کتاب رنج برده اند. انبوه مشکلات کنونی صنعت نشر و مطالبات بدون پاسخ مانده بیانگر عدم کارایی خیلی از این سیاست ها می باشد. انتظار می رود دولت برآمده در آینده، به جای تخصیص یارانه هایی که جای حرف و حدیث فراوان داشته است، با اعمال سیاست های حمایتی غیر رانتی، عام و شفاف به بسترسازی و هموار کردن مسیر کار و تسهیل فعالیت های سالم در عرصه فرهنگ مکتوب بپردازد.
    مایلیم بدانیم، با توجه به فرصت های از دست رفتـه، به طور مشخص در این باره و مسائلی که در پی می آید چه نظری دارید و چه اقداماتی را انجام خواهید داد:
    الف. طرح تخصیص کاربری فرهنگی (قانونی شدن فعالیت ناشران و کتابفروشان در اماکن مسکونی)
    ب. قطعی شدن معافیت مالیاتی کتابفروشان
    ج. کاهش تعرفه های پستی، برق،گاز و بیمه
    د. حذف عوارض شهرداری برای دفاتر نشر و کتابفروشی ها
    ه. احداث کتابخانه های عمومی، محلی و تخصصی در کشور
    و. انتقال چاپ و نشر کتاب های درسی مدارس به ناشران بخش خصوصی
    6- امروزه پیوستن کشور ما به معاهدات جهانی نشر به صورت یک ضرورت درآمده است و مجوز حضور ما در عرصه های جهانی کتاب امضای این قراردادهاست. شما چه راهکار اجرایی را برای نیل به این هدف پیش بینی نموده اید؟

 بی شک مطالب زیادی را می توانیم به عنوان دغدغه های کاری مان با شما در میان بگذاریم ولی با توجه به فرصت کوتاه باقی مانده تا انتخابات به همین میزان بسنده می کنیم و در انتظار شنیدن پاسخ های مشخص و شفاف جنابعالی می مانیم.

با احترام مجدد

هیات مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران

ارسالی به؛

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای مهدی کروبی

جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد

جناب آقای مهندس میرحسین موسوی

جناب آقای محسن رضایی

/ 0 نظر / 118 بازدید