وضعیت چاپ و نشر کتاب

وضعیت چاپ و نشر کتاب

«به نام خدا»

 

وضعیت نشر کتاب همچون سالهای گذشته، یک سیر نزولی محتوایی و کیفیتی را طی کرد. که در نمایشگاه کتاب نیز مشهود بود.

 

در نمایشگاه کتاب امسال نیز، همچون سال گذشته، حضور ناشران آموزشی، کنکوری، و دانشگاهی همانطور که انتظار می رفت، پر رنگ تر و فعال تر از سایر بخشها بود.

   همانطور که سالهای پیش، هم مشاهده شد، بیشتر ناشران عمومی، یک جور کتاب چاپ می کردند، با طرح و تایپ و ترجمه متفاوت. مانند: تعبیر خواب، فال (فال حافظ، فال قهوه، و...)، آشپزی، جنّ و شیطان و عوالم پس از مرگ، دیوان حافظ و سعدی، کتابهای شعر و رمان و داستان و متن سریالهای خارجی، پوالدار شدن و تجارت، و...

   این کتابهای را بیشتر ناشران چاپ می کنند، اما بسیاری از کتابهای مفید و علمی که در گذشته چاپ می شدند و الان نایاب است را هیچ ناشری چاپ نمی کند.

   در نمایشگاه کتاب، می توانستید مشاهده نمایید که بیشتر افراد همراه خانواده، از تهران و شهرستانها، فقط برای تماشا و سیاحت به نمایشگاه می آمدند، و اگر از افرادی که آنجا را ترک می کردند یک آماری تهیه می کردید، بسیاری افراد، دست خالی و بدون خرید کتابی باز می گشتند و کتاب مورد نظر خود را نمی یافتند.

   در نمایشگاه بیشترین چیزی که خریده می شد، مواد غذایی بود، از قبیل: آب معدنی، نسکافه رایگان(کالای صهیونیستی)، انواع مختلف فروشگاههای ساندویچی، انواع بستنی و... .

   امیدواریم به لطف خداوند، سالهای بعد، شاهد بهتر شدن محتوی محصول فرهنگی «کتاب» باشیم و  پاسخگوی محققین، عالمان و دانش پژوهان گردد. انشاء الله.

/ 0 نظر / 118 بازدید