خودهیپنوتیزم ازطریق هندی(یوگا) – بخش پنجم- آسانا (ورزشهای بدنی)

خودهیپنوتیزم ازطریق هندی (یوگا) – بخش پنجم:

درس سومِ هاتا یوگا

آسانا (ورزشهای بدنی)

 

    آسانا به معنای حرکت های ورزشی است و دانشجوی عاشق خودهیپنوتیزم باید بداند که منظور از آساناها یا ورزشهای یوگا بیشتر هدفِ فکری و روانی است. حرکات یوگا باید طوری انجام شود که در شخص حالت هیپنوز ایجاد کند، شما باید حرکات را به این منظور انجام دهید که در پایان آساناها به حالت هیپنوز درآئید. پس ورزش یوگا ورزش جسمی نیست که شما را خسته کند و عضلات را نیرومند نماید بنابراین می خواهم نتیجه بگیرم که ورزشهای یوگا درست برخلاف همه ورزشهای دومیدانی و قهرمانی دیگر است. در ورزشهای معمولی هدف بکار انداختن عضلات، قوی کردن عضلات و کسب مهارتهای بدنی است، درحالیکه در ورزشهای یوگا نخست هدف هیپنوتیزم شدن است، یعنی ورزش تمرکز فکر است، البته ورزشهای جسم و عضلات نیز تقویت   می شود ولی در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

    بنابراین هنگام انجام تمرینات یوگا، برخلاف ورزشهای معمولی بدن باید ثابت و    بی حرکت باقی بماند تا تمرکز یا خودهیپنوز انجام شود.

    چرا باید بدن بی حرکت باقی بماند؟ اگر جسم را به ظرف آبی تشبیه کنیم و فکر را به مضروف یعنی آب داخل آن ظرف تشبیه کنیم، حال اگر ظرف حرکت کند مظروف یعنی آب داخل آن هم حرکت خواهد کرد، و اگر ظرف بی حرکت باشد مظروف یعنی آب داخل ظرف هم بی حرکت خواهد شد.

    حال اگر جسم بی حرکت باقی بماند، آرام آرام فکر هم بی حرکت یعنی متمرکز خواهد شد به این دلیل است که شما در پشت کتابهای یوگا بودا یا یک نفر مُرتاض دیگر می بینی که به حالت مخصوصی بی حرکت نشسته است.

« نتیجه آنکه برا ی آرامش فکر باید بدن آرام و بی حرکت باقی بماند»

 

بی حرکتی که ایجاد آرامش فکری می نماید فکر را متمرکز و شخص را هیپنوتیزم می نماید.

    نکته دیگر اینکه در حرکات ورزشی یوگا شخص به هیچ وجه نباید دچار فشار و درد و رنج شود هیچ عمل سختی نباید انجام شود، که عضلات و اعضاء بدن دچار درد و شکنجه شود، زیرا ایجاد درد در دانشجوی عاشق یوگا شرطی می شود و به مرور و ناخودآگاه شخص دست از ریاضت یوگا خواهد کشید. حرکات صحیح یوگا اینست که ابتدا از ساده ترین و آسانترین حرکات شروع می شود و به مرور به حرکات سخت تر و پیچیده تر میرسد.

/ 3 نظر / 46 بازدید
سارا

اون آقایی که شبا رد می شد از کوچه ما کیسه به دوش کو ؟ رد پای پرخراش بی خروش کو ؟ کجاس اون آقا که پینه های دستاش مرهم دلای ما بود ؟ نفس سبز نگاهش همیشه حلال مشکلای ما بود ؟ میشه اون یه بار دیگه سر بزنه به خونه ما ... ؟ بگیره نشونی از غربت بی نشونه ما ...؟ یا علی

مهدی=-=---> دفتر عشق

خواب ناز بودم شبي.... ديديم كسي در ميزند.... در را گشودم روي او ...ديدم غم است در مي زند... اي دوستان بي وفا...از غم بياموزيد وفا..غم با آن همه بيگانگي..... هر شب به من سر مي زند

دکتر مجتبی کرباسچی

سلام صاحبدلان این سایت مجموعه گرد آوری اشعار عارفانه و عاشقانه شعرای قدیم وجدید است واین بار با توجه به ایام مذهبی رمضان : 1." پرواز علی " به قلم خودم 2. رابطه خواب آیت الله مرعشی نجفی با شعر شهریار 3." علی ای همای رحمت " شهریار 4. "از علی آموز اخلاص عمل" مولوی منتظر حضور سبز ونظرتان هستیم دکتر مجتبی کرباسچی