حج: هجرت به سوي ابديت؛ هجرت به سوي حضرت حق

حج : آهنگ ، قصد ، يعني حركت و جهت حركت نيز . همه چيز با كندن تو از خودت ، از زندگي ات و از همة علقه هايت آغاز مي شود.

حج : جاري شو ! 

حج ، حركتي است از ( خود ) بسوي ( خدا ) ، همگام با ( خلق ).

 

حج نمي خواهد يك عقيده ، يك دستور ويا يك ( ارزش ) را طرح كند، حج تمامي اسلام است . اسلام با ( كلمات ) ، قرآن است وبا ( انسان ها) ، امام وبا (حركات ) ، حج !

چنين مي نمايد كه خدا هر چه را خواسته است به آدمي بگويد يكجا در حج ريخته است !

از فلسفة وجود و جهان بيني گرفته تا فلسفه خلقت انسان و سير تاريخ و مراحل تكامل آدمي – از آغاز پيدائي اش بر روي خاك ، تا آخرين قلة كمال نهائي اش – ونيز آنچه بايد بياموزد و مراحلي كه بايد در بندگي طي كند تا به معراج خدائي اش اوج گيرد .

بطور كلي : حركت خود آگاه و انتخاب شدة جمعي بسوي ابديت مطلق ، كمال لايتناهي : ( خدا ) !

 

حج : سير وجودي انسان است بسوي خدا ، حج نمايش رمزي است از (آفرينش انسان) و نيز از (مكتب اسلام) كه در آن كارگردان خدا است ، و زبان نمايش ، حركت و شخصيت هاي اصلي ، آدم ، ابراهيم ، هاجر و ابليس : و صحنه ها حرم و مسجد الحرام مسعي ، عرفات و مشعر و مني ، و سمبل ها : كهبه و صفا و مروه و روز و شب و غروب و طلوع و بت و قرباني و جامه و آرايش : احرام و حلق و تقصير..

و نمايشگران 0 اين عجيب تر است – فقط يك تن ،‌تو ! هر كه هستي ، چه زن و چه مرد ، چه پير ، چه جوان همين  كه در اين صحنه شركت كردي ، نقش اول را داري . هم در شخصيت آدم و هم ابراهيم و هم هاجر در تقضاد (الله –ابليس)!

هجرت به سوي ابديت ، به سوي ديگري ، به سوي (او) !

لبيك اللهم لبيك ،‌ان الحمد و النعمه لك و الملك ، لاشريك له لبيك !

هاجر نزديكي پايه سوم كعبه ، دفن است ،شگفتا هيچكس را حتي پيامبران را نبايد در مسجد دفن كرد و خانه خدا، مدفن يك مادر ؟

حركت بسوي ابديت ، حركت ابدي رو به او ،‌نه تا كعبه !  كعبه آخر راه نيست ، آغاز است ! در اينجا از هر گوشة جهان آمده باشي ، نمازت را تمام مي خواني ، كه به خانة خود آمده اي ، مسافر نيستي .

هرگز به كعبه نمي چسبي و نمي ايستي ، كه توقف نيست .

بايد در اين گرداب انسان غرق شوي (تو) تا (تو) هستي ، بيرون از طوافي ، تماشاچي ،

بر ساحل اين گرداب (انسان) ايستاده اي پس نيستي ، بايد هست شوي ، در اينجا ، به تو مي آموزند كه تنها در (نفي) خويش به اثبات مي رسي.

ذی الحجة 1428 قمری.

/ 7 نظر / 46 بازدید
تو را ميسپارم به مينای مهتاب

بد نیست هندوانه ی سرخ بخوریم به نیت روی زرد بچه های بسیاری از خانواده ها و پسته ی خندان رو هم به نیت غم دل خیلیا .... بده اینطوری ؟ ؟ ؟

سارا

سلام ! عالی بود ! عید سعید قربان و شب یلدا رو به شما تبریک می گم -- با وبلاگ لاله ای از ملکوت هم در خدمت هستم http://jafar-mojtahedi.blogfa.com التماس دعا - یا حق !

سيد عليرضا شمس نيا

سلام دوست قدیمی از اینکه دیر به دیر خدمتتان می رسم مرا ببخشید با مطلب تشبیه عجیب منصور ارضی: قالیباف مثل عمربن سعد است! در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیامتان هستم

هيربد

سلام معانی زيبايی از حج نوشتی اميدوارم در جوانی به حج بری من که احرام بستم ولی نمی دونم دارم دور چی ميگردم چرا دارم هزار بار می گردم چرا خودمو قربانی کردم چرا سنگها تو سر من ميخوره چرا دعای عرفه ندارم چرا تقصير کردم و......... خدانگهدار

صنما

سلام. اعياد مبارک. کم لطف شديد. به ديگران هم توجه کنيد. همون طور که انتظار داريد از انها. مطالب زيبا نغز و پر محتوا بود مثل هميشه. يا حق

شاهو

سلام.... مطالب جالبی بود... اگه با تبادل لينک موافقی منو خبر کن... دوستدارت... شاهو...