خودهیپنوتیزم ازطریق هندی (یوگا) – بخش نخست

خودهیپنوتیزم ازطریق هندی (یوگا) – بخش نخست:

 

1- جنانا یوگا: جنانا یوگا عبارت از «خودهیپنوز» شدن از طریق مطالعه کتب، تحقیق، علم و دانش است. دانشمندان و محققین در رشته علوم مختلف با عشق و علاقه به تحقیقات و مطالعات علمی خود به درجه ای عمیق از خودهیپنوز میرسند که بزرگترین کشفیات و اختراعات را به جهان بشریت ارائه می دهند، ازاین جمله اند فیزیکدان ها، شیمیست ها مهندسین و سایر رشته های علوم. مطالعه کتاب و کسب دانش سفارش انبیاء و ائمه(ع) می باشد.

 

      

  مطالعه کتاب نوعی ریاضت است

 

        2- بهاکتی یوگا: بهاکتی یوگا عبارت از «خودهیپنوتیزم» شدن از طریق عبادت است، درحالت هیپنوتیزم عمیق، هیپنوتیزم شده درد را حس نمی کند، یعنی اگر تمام یا قسمتی از بدن او را با آتش بسوزانند احساس درد نخواهد کرد. حضرت علی(ع) بهترین نمونه بودند، بطوریکه شما اطلاع دارید، درحال عبادت تیر را از پایشان بیرون کشیدند و محل آنرا با آهن گداخته سوزاندند و حضرت علی (ع) احساس درد نکردند.

     بسیار اتفاق می افتد که پیشوایان مذهبی در اواخر نماز و عبادت، دچار حالتی خاص می شوند، مناظری را می بینند، اشخاص و اشیائی را می بینند به آنان الهام می شود، بحالات خاص فکری، جسمی و روانی در می آیند، و این همان حالت «خودهیپنوز» است و منظور از عبادت هم یکی اینست که شخص بحالت «خودهیپنوز» یا خلسه عرفانی درآید پس اگر بگوئیم کار وکوشش و صنعت و مطالعه نوعی «خودهیپنوز» یا عبادت است سخنی بیهوده نگفته ایم.

3- کارما یوگا : کارما یوگا عبارت از رسیدن بحالت «خودهیپنوز» ازطریق کار و فعالیت است، هرنوع کار و فعالیت اجتماعی که درآن عشق و تمرکز باشد شخص را بحالت خودهیپنوز و سلامت خواهد رسانید که این قبیل فعالیتهای اجتماعی خدمت بزرگی به افراد اجتماع است، قطعه معروف:

عبادت بجز خدمت خلق نیست                به تسبیح و سجاده و دلق نیست

    4- مانترا یوگا : مانترا به معنی «ذکر» است، که شخص عاشق «خودهیپنوتیزم» از صبح تا عصر در هرجا که موقعیت مناسب باشد، کلمه معینی را تکرار می کند، که این کلمه در روش هندی «اوم» و در روش ایرانی ( هو یا حق ) و درسایر کشورها کلمات دیگری است که بهرحال بمعنی «او» قادر مطلق است.

    گفتیم «خودهیپنوز» یعنی اینکه فکر خود را متمرکز کنیم، بنابراین وقتی دانشجوی عاشق «خودهیپنوز» کلمه معینی را تکرار می کند و سعی می کند همان کلمه را تکرار کند و به هیچ چیز فکر نکند، درنتیجه خودبخود فکرش متمرکز یعنی «خودهیپنوز» خواهد شد.

    برخی از مسلمانان تسبیح در دست دارند و شما هم شاید شنیده باشید که می گویند اگر کسی هزار بار عبارت «سُبحانَ الله» را تکرار کند و یا تسبیح بشمارد، قلبش پاک خواهد شد و به خدا نزدیک خواهد شد، به آرزوی خود خواهد رسید.

    از نقطه نظر علمی تکرار هزار بار «سُبحانَ الله» ممکن است حساس ها را به مرحله ای از هیپنوز درآورد که شخص دچار احساس روحانیت خاصی بشود و اگر آرزویش گشایش راه حل برخی از گرفتاریهای زندگی و یا سلامتی فکری و روانی باشد البته ممکن است موفق شود، ولی اگر خواسته اش وضع خاصی داشته باشد که با ایجاد خودهیپنوز رابطه ای نداشته باشد مسلم است که به آرزوی خود نخواهد رسید. مانند بسیاری از آروزهای غیرعملی و خرافی و غیرعاقلانه.

        مانترا یکی از درسهای علمی مهم خودهیپنوز می باشد، که هم یوگی های هندی و هم عرفای ایرانی از آن استفاده می کنند.

5- هاتا یوگا : هاتا یوگا روش خودهیپنوتیزم از طریق حرکات بدنی می باشد که دانشجوی عاشق هودهیپنوتیزم ضمن عملیات ورزشی خاص، فکر خود را نیز به آن حرکات و یا نام خدا متمرکز می نماید، این حرکات به قسمی تنظیم شده اند که خودبخود فکر را متمرکز، مغز و روان را سالم و غدد مترشحه داخلی را تنظیم           می نمایند همین روش هاتا یوگا است که درحال حاضر مورد توجه همه کشورهای جهان قرار گرفته و درکلاسهای یوگا عمل می شود، چون اساس روش خودهیپنوتیزم برمبنای همین حرکات یا آساناها خواهد بود.

6- راجا یوگا : راجا یوگا عبارت از خودهیپنوتیزم بوسیله سکون بدن و کنترل فکر است، اگر بدن را تشبیه به کاسه آب نمائیم و فکر را شبیه آب داخل کاسه بدانیم، با حرکت و تکان خوردن کاسه، آب داخل آن هم ناآرام خواهد شد، ولی اگر سعی کنیم که کاسه را در دست ساکن و بی حرکت نگاهداریم آب داخل کاسه هم ساکن و         بی حرکت نگاهداشت، دانشجوی عاشق خودهیپنوز هر روز 2 تا 4 بار در گوشه ای خلوت ساکت و صامت و بی حرکت به حالت خاص تمرکز فکری بمدت 20 دقیقه     می نشیند، به طرزی که بدنش هیچ حرکت نکند و در مغز نیز کلمه خاصی را به نام «مانترا» یا ذکر تکرار کند، سکون بدن و متمرکز کردن فکر روی کلمه مخصوص نام خدا شخص را بمرور در روزهای بعد به حالت خودهیپنوز عمیق درخواهد آورد.

         در روش خودهیپنوز از طریق هندی سه نوع روش خودهیپنوز هندی باهم ترکیب شده و عمل خواهند شد، این سه نوع عبارتند از:  مانترا یوگا- هاتا یوگا- راجا یوگا.

    پس از مدتی که دقیقاً نمی توان پیش بینی کرد که چند ماه است دانشجوی خودهیپنوتیزم به حالت « صمدهی» یعنی شور و عشق و  ذوق و احساس قدرت زایدالوصف میرسد، که درچنین حالتی علاوه بر داشتن آرامش عمیق در مقابل همه ناملایمات زندگی احساس می کند آنچنان قدرتی عظیم و خدائی دارد که قادر است همه کار بکند و به همه آرزوهای خود برسد و هرنوع دردی را درخود درمان کند، اگر لکنت زبان دارد اراده می کند که قطع شود اگر خجالتی است اراده می کند که پُررو شود، اگر کم حافظه است اراده می کند که حافظه اش قوی شود اگر افسرده است اراده می کند که شاد و خوشحال شود، به هرحال آنچه را که از فواید خودهیپنوز دربخش اول مطالب گفته ایم در مرحله رسیدن به حالت عمیق خودهیپنوز واقعیت و حقیقت پیدا خواهد کرد.

    حال شما دانستید که روش مورد احتیاج که بایستی روزانه به آن عمل کرد روش هاتا یوگا می باشد، از حالا به بعد همه درسها و تمرینات بر اساس هاتا یوگا خواهد بود.

/ 4 نظر / 70 بازدید
شيما

سلام وبلاگ جالبي داريد خوشحال ميشم به من سري بزنيد

فانوس خيس

سلام وبلاگ شمارو لينک کردم ضمنا لوگو بالای وبلاگتون باز نميشه موفق باشيد

afshin,germani

زشير شترخوردن و سوسمار عرب را بدانجارسيدست کار که تاج کيانی کندآرزو تفو برتو ای چرخ گردون تفو. . ,,, mehreganat khojasteh bad ,,,